تکنوبتار  (تکنولوژی بتن و بتن آرمه)
 
به تکنوبتار خوش آمدید.                                                                                                                                                                                     امیدواریم لحظات خوبی را در اینجا سپری کنید.                                                                                                                                                                                     لطفا در صورت خراب بودن لینک ها ما را مطلع نمایید، متشکریم.


 

 

بتن با مواد پلیمری

 

بتن ساخته شده با سیمان پرتلند معمولی محدودیت هایی دارد که استفاده از آن را تحت تاثیر قرار می دهد . از جمله این محدودیت ها می توان به پایین بودن مقاومت خمشی ، کرنش شکست پایین ، مقاومت کم در برابر یخ زدگی و به خصوص مقاومت کم در برابر عوامل شیمیایی اشاره کرد . از روشهایی که می توان تا حدودی این محدودیت ها را برطرف کرد ، استفاده از مواد پلیمری در ساخت بتن است .

پلیمرها که اصولا" مواد مصنوعی پلاستیکی بوده و از مواد آلی محسوب می شوند ، با ایجاد یک شبکه به هم پیوسته در داخل بتن ، می توانند حفره های داخلی را پر کرده و نفوذپذیزی بتن را به شدت کاهش دهند . چنین بتنی با قابلیت جذب آب بسیار پایین ، دوام بسیار خوبی در مقابل عوامل مخرب محیطی و حمله مواد شیمیایی از خود نشان می دهد .

مواد پلیمری را به سه روش می توان در بتن بکار برد که بتن تولید شده در هر حالت به صورت زیر نامیده می شود :

 

  1. بتن اشباع شده با پلیمر (PIC  )

Polymer Impregnated Concrete  معمولا" یک بتن پیش ساخته است که پس از خشک شدن کامل ، با یک مونومر با ویسکوزیته پایین اشباع می شود . این مونومر با پلیمریزاسیون درجا ، حفره های موجود در بتن را پر کرده و تشکیل یک شبکه به هم پیوسته می دهد . اشباع بتن با پلیمر به صورت قابل توجه مقاومت و دوام بتن را بهبود می بخشد . برای اعضاء سازه های بتن آرمه و قطعات بزرگ بتنی ، گاه پلیمر بر روی سطح بتن پاشیده می شود .

استفاده های اصلی بتن اشباع شده با پلیمر در لوله های فاضلاب ، تانک های ذخیره آب دریا ، کارگاه های تقطیر ، پانل های دیوار ، پوشش تونل و استخرهای شنا است .

 

  1. بتن با سیمان پلیمری ( PCC )

Polymer Cement Concrete  با سیمانی ساخته می شود که مواد پلیمری به آن اضافه شده است . این بتن نیز خصوصیات مکانیکی بهتر و به خصوص مقاومت بهتر در مقابل نفوذ آب و نمک ، و مقاومت بهتر در مقابل سیکل های ذوب و یخ دارد . همچنین این بتن چسبندگی بسیار خوب با میلگردها و نیز با بتن قدیمی از خود نشان می دهد .

کاربردهای اصلی بتن با سیمان پلیمری در کف ساختمان ، عرشه پل ، پوشش جاده و تعمیر ساختمان های بتنی است . همچنین به دلیل خصوصیت چسبندگی خوب ، برای نصب پانل های پیش ساخته و نیز سنگ چینی و نصب سرامیک مناسب است .

 

  1. بتن پلیمری ( PC )

Polymer Concrete _ بتن پلیمری که بنام بتن چسب پلاستیک ( Resin Concrete  Plastic) و یا بتن چسبی ( Resin Concrete ) نیز خوانده می شود ، از یک ماده چسباننده پلیمری و پر کننده معدنی نظیر ماسه یا شن تشکیل شده است . از آنجا که در این بتن یک ماده پلیمری به طور کامل جانشین سیمان شده است ، افزایش قابل ملاحظه ای در قیمت این بتن حاصل می شود . بنابراین کاربرد این بتن در جایی که افزایش قیمت به دلیل خصوصیات خیلی خوب آن ، و یا کاهش در هزینه های کارگری ، و یا کاهش در انرژی لازم در ضمن ساخت و مراقبت از بتن توجیه پذیر باشد ، مناسب خواهد بود .

بتن پلیمری مقاومت بسیار خوب در برابر حمله یون های شیمیایی و سایر عوامل خورنده داشته و از خصوصیت جذب آب بسیار پایین ، مقاومت خوب در برابر سایش و پایداری خوب در مقابل سیکل های ذوب و یخ برخوردار است . هم چنین مقاومت بالای بتن پلیمری در مقایسه با بتن معمولی ، گاه به مصرف کمتر مواد تا حد 50 درصد منجر می شود . لازم به ذکر است که در ساخت بتن با مواد پلیمری ، از انواع پلیمرها و از جمله پلی استر ، اپوکسی و پلی متیل متا اکریلیت ( PMMA ) استفاده می شود .

 

برگرفته از کتاب سازه های بتن آرمه دکتر داود مستوفی نژاد .