تکنوبتار  (تکنولوژی بتن و بتن آرمه)
 
به تکنوبتار خوش آمدید.                                                                                                                                                                                     امیدواریم لحظات خوبی را در اینجا سپری کنید.                                                                                                                                                                                     لطفا در صورت خراب بودن لینک ها ما را مطلع نمایید، متشکریم.
خانه مقاله مقالات فارسی مقالات تکنولوژی بتن کاربرد میکروسیلیس و الیاف فولادی در بتن حجیم و روش اجرای آن (سد و مخازن بتنی و ... )


 

کاربرد میکروسیلیس و الیاف فولادی در بتن حجیم

و روش اجرای آن (سد و مخازن بتنی و ... )


نویسنده: علیرضا اسماعیلی

در بتن ریزی سدها و قطعات حجیم بتنی همواره حبس گرما و افزایش دمای بخشهای مرکزی (هسته)؛ (ناشی از هیدراتاسیون سیمان و آب) مشکلاتی را در طرح اختلاط و اجزاء ایجاد می کند (این افزایش دما ترکهای حرارتی را سبب شده و مقاومت نهایی را نیز کم می کند). در روش سنتی بتن ریزی تدابیری برای رفع این نقیصه اندیشیده شده است که هزینه بر می باشد و کیفیت بتن حاصله نیز آنطور که باید، مطلوب نمی شود.

در این مقاله ابتدا کاربرد میکروسیلیس در بتن حجیم مطرح شده (که با کاربرد صحیح آن می توان تا حد قابل قبولی بر مشکل حرارت زایی در بتن فائق آمد.) و سپس اشاره ای به مزیتهای کاربرد الیاف فولادی در بتن حجیم شده و در انتها نیز برای اجرای بتن حجیم روش بتن پیش آکنده پیشنهاد گردیده که کاهش هزینه ها، رفع مشکل حرارت زایی، ایمنی بیشتر و افزایش کیفیت بتن حاصله به همراه سهولت اجرا از مزایای این روش بتن ریزی می باشد.

کاربرد میکروسیلیس و الیاف فولادی در بتن حجیم و اجرای آن به روش بتن پیش آکنده می تواند نقیصه ترکهای حرارتی ناشی از حبس گرمای هیدراتاسیون و کم شدن مقاومت نهایی را رفع کند. علاوه بر این، کیفیت بتن حاصله نیز مطلوب می گردد.

 

توجه: در متن مقاله گاها" ایراداتی در واحدهای اندازه گیری، همچنین عدم دقت کافی در جمله بندی و غلط املایی به چشم می خورد که با عرض پوزش از طرف نویسنده و ...، تشخیص آنها را به خواننده واگذار می کنیم.

 

لینک دانلود - 603 کیلوبایت